REGULAMIN FUNKCJONOWANIA SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. SYBIRAKÓW W BACHOWIE OD 1 WRZEŚNIA 2021 r.

https://sp231.waw.pl/wp-content/uploads/2020/08/10zasadplakat_uczniowie_plakat-1-724x1024.jpg
https://sp231.waw.pl/wp-content/uploads/2020/08/10zasadplakat_rodzice_plakat-scaled.jpg

REGULAMIN FUNKCJONOWANIA SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. SYBIRAKÓW W BACHOWIE OD 1 WRZEŚNIA 2021 r.

Dokument ten zawiera zalecenia wskazane w wytycznych sanitarnych Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministra Zdrowia i Ministra Edukacji Narodowej.

Każdy uczeń, pracownik oraz rodzic/opiekun prawny ucznia zobowiązany jest do zapoznania się z regulaminem oraz ma obowiązek przestrzegać zawartych w nim zapisów.

 1. Od 1 września 2021 roku uczniowie realizują obowiązek szkolny i nauki w formie stacjonarnej.

 2. Rekomenduje się, o ile to możliwe, ograniczenie korzystania z transportu publicznego na rzecz pojazdów prywatnych, przemieszczania się pieszo oraz środkami indywidualnymi z zachowaniem zasad bezpieczeństwa (rower, hulajnoga).

3. Do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych lub izolacji.

4. W przypadku występowania u dziecka objawów wynikających z alergii (katar, kaszel), rodzic może zostać poproszony o przedstawienie zaświadczenia lekarskiego, potwierdzającego występowanie tej choroby.

5. Rodzice/ prawni opiekunowie lub uczniowie, przychodząc do szkoły w pierwszym dniu roku szkolnego 2021/2022 lub po nieobecności ucznia w szkole, dostarczają odpowiednie, umieszczone na stronie szkoły, oświadczenie o dobrym stanie zdrowia i braku przeciwskazań do uczęszczania do szkoły oraz zgodę na pomiar temperatury ucznia w razie złego samopoczucia lub wystąpienia u niego objawów chorobowych. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek sytuacji zagrażających bezpieczeństwu zdrowotnemu w szkole rodzice/opiekunowie mają obowiązek zawiadomić jak najszybciej szkołę o zaistniałej sytuacji.

6. Uczniowie mogą być przyprowadzani do szkoły i z niej odbierani przez rodziców/opiekunów bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych. W drodze do i ze szkoły opiekunowie oraz uczniowie przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania się w przestrzeni publicznej.

7. Opiekunowie odprowadzający dzieci mają obowiązek przestrzegania obowiązujących przepisów prawa związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym obywateli (m.in. stosować środki ochronne: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).

8. W razie potrzeby opiekunowie mogą wchodzić do przedsionka przy wejściu głównym do szkoły. Dotyczy to głównie opiekunów pierwszoklasistów oraz nowo przyjętych do szkoły uczniów. Konieczne jest zachowanie zasady:

– 1 opiekun z dzieckiem/dziećmi,

– dystansu od kolejnego opiekuna z dzieckiem/dziećmi min. 1,5 m, 2,

– dystansu od pracowników szkoły min. 1,5 m.

9. Uczniowie przebywają w szkole w wyznaczonym dla danego oddziału czasie. Nie przychodzą wcześniej i nie zostają na terenie szkoły po lekcjach. Nie dotyczy to uczniów, którzy będą korzystać ze świetlicy szkolnej. Uczniowie wchodzą i wychodzą z budynku szkoły wejściem do szatni.

10. Uczniowie po wyjściu z szatni przechodzą do otwartych sal lekcyjnych, nie gromadzą się na korytarzach.

11. Uczniowie przebywają tylko w wyznaczonych dla nich „strefach” szkoły. Nie przemieszczają się w czasie przerwy do innych „stref”. Starają się nie kontaktować z uczniami z innych oddziałów.

12. Zajęcia dla poszczególnych oddziałów będą prowadzone w tych samych salach lekcyjnych. Nie dotyczy to przedmiotów  informatyki i wychowania fizycznego.

 13. W przypadku potrzeby przejścia do innej sali uczniowie opuszczają salę i oczekują na nauczyciela, z którym przejdą do kolejnej sali. Opuszczona przez uczniów sala lekcyjna jest dezynfekowana. Nauczyciel i uczniowie wchodzą do nowej, zdezynfekowanej i wywietrzonej sali, po potwierdzeniu wykonania tego zadania przez pracownika szkoły odpowiedzialnego za to zadanie.

14. Nauczyciele klas I – III w miarę możliwości organizacyjnych samodzielnie regulują przerwy międzylekcyjne w celu ograniczenia przebywania w tej samej części szkoły rówieśników z innych oddziałów.

15. Uczniowie, którzy kontynuują zajęcia w tej samej sali, pozostają w niej na przerwie pod opieką dyżurującego nauczyciela.

16. Uczeń przychodzi do szkoły z maseczką, którą zobowiązany jest zapewnić mu rodzic/opiekun oraz używa jej, przebywając na przerwach międzylekcyjnych i przemieszczając się po szkole, do czasu zajęcia miejsca w ławce. Pamięta o częstym myciu rąk wodą z mydłem i ich dezynfekcji. Przed wejściem do sali uczeń ma obowiązek dokonać dezynfekcji rąk. W sali lekcyjnej w czasie lekcji, po zajęciu miejsca przy stoliku uczeń może zdjąć maseczkę.

17. Wszyscy uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy szkoły zobowiązani są do noszenia maseczek w przestrzeni wspólnej, a w szczególności podczas przerw międzylekcyjnych.

18. Sala lekcyjna jest wietrzona, nie rzadziej niż co 45 minut. W czasie przerwy w zajęciach uczniowie danego oddziału przebywają w wyznaczonej dla danej klasy części szkoły, tzw. „strefie”, starając się zachować właściwy dystans społeczny i nie kontaktować się z uczniami z innych oddziałów.

19. Uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia lub w plecaku. Uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą. Na kolejnych zajęciach w tej samej sali uczeń nie powinien zmieniać miejsca. Uczeń ma przypisane jedno i to samo miejsce w ławce.

20. Podczas zajęć pozalekcyjnych organizowanych w szkole obowiązują takie same zasady jak w czasie zajęć lekcyjnych.

21. Lekcje wychowania fizycznego prowadzone będą w miarę możliwości na boisku sportowym, z wyjątkiem dni kiedy warunki pogodowe na to nie pozwalają. Nauczyciele prowadzący zajęcia sportowe starają się ograniczać ćwiczenia i gry kontaktowe.

22. Uczniowie pod nadzorem nauczyciela będą mogli korzystać z sali gimnastycznej, boiska szkolnego, placu zabaw przy zachowaniu zmianowości grup i dystansu między sobą.

23. W każdej sali lekcyjnej, w której odbywają się zajęcia danego oddziału, znajduje się plan zajęć tej klasy. Kontrolę nad przebywaniem uczniów w szkole sprawuje wychowawca danego oddziału, a bieżącą organizację i kontrolę nad przestrzeganiem regulaminu, a zwłaszcza zasad bezpieczeństwa i higieny pracy nauczyciel prowadzący dane zajęcia oraz nauczyciel dyżurujący.

24. Uczniowie klas I-III kończący lekcje odprowadzani są do szatni przez nauczyciela.

25. Uczeń, który przed lub po zajęciach pozostaje w szkole, korzysta obowiązkowo ze świetlicy szkolnej, w której ma zapewnioną opiekę.

– zajęcia świetlicowe odbywają się w świetlicy szkolnej a w miarę możliwości również w innych salach lekcyjnych,

– w salach należy unikać dużego skupiska uczniów,

– pomieszczenia, w których odbywają się zajęcia świetlicowe, wietrzone są co 45 minut,

– sale wyposażone są w dozowniki z płynem do dezynfekcji rąk, dzieci dokonują dezynfekcji pod nadzorem wychowawcy,

– podczas sprzyjającej pogody zajęcia, zabawy prowadzone są na boisku lub placu zabaw,

26. Biblioteka szkolna będzie czynna według ustalonego planu:

–  książki będą udostępniane uczniom zgodnie z ustalonym przez nauczyciela bibliotekarza harmonogramem,

– uczniowie wchodzą do biblioteki w maseczkach pojedynczo i są obsługiwani w bezpiecznej strefie,

– zwroty, które objęte są dwudniową kwarantanną.

 27. Uczeń przebywający w szkole nie może korzystać z telefonu (przez cały czas pobytu w szkole nie wyjmuje go z plecaka). W wyjątkowych sytuacjach, za zgodą nauczyciela lub innego pracownika szkoły, uczeń będzie mógł skorzystać z telefonu.

Nauczyciele i inni pracownicy szkoły, przebywając we wspólnej przestrzeni szkolnej, zobligowani są do noszenia maseczki.

27. Nauczyciele w czasie lekcji przemieszczając się między ławkami zobowiązani są do noszenia maseczek.

28. W miarę możliwości, do niezbędnego minimum będzie ograniczone przebywanie w szkole osób z zewnątrz. Osoby  wchodzące do szkoły muszą mieć założoną maseczkach i dezynfekują ręce.

29. W przypadku zaobserwowania u ucznia przez nauczyciela/pracownika szkoły objawów mogących wskazywać na infekcję dróg oddechowych, w tym w szczególności gorączkę (powyżej 38⁰ C), kaszel i duszności nastąpi odizolowanie ucznia w wyznaczonym miejscu, zapewniając min. 2 m odległości od innych osób. Zostaną powiadomieni rodzice/prawni opiekunowie  o konieczności niezwłocznego odebrania ucznia ze szkoły.

30. Rodzic, po odebraniu ze szkoły/przedszkola dziecka z objawami chorobowymi, ma obowiązek poinformowania dyrektora o wyniku badania ucznia przez lekarza.

31. Każdy pracownik powinien poddać się pomiarowi temperatury ciała w razie uzasadnionej potrzeby.

32. W przypadku zakażenia lub wystąpienia objawów chorobowych świadczących o zakażeniu u nauczyciela/pracownika szkoły lub członków jego rodziny zobowiązany jest on do natychmiastowego telefonicznego zawiadomienia dyrekcji szkoły.

33. W sytuacji wystąpienia zagrożenia zakażenia COVID -19 w szkole, dyrektor szkoły będzie mógł zawiesić prowadzenie zajęć w formie stacjonarnej i wprowadzić kształcenie mieszane (hybrydowe) lub zdalne. Możliwe to będzie po uzyskaniu zgody organu prowadzącego i pozytywnej opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego.

34. W przypadku wprowadzenia kształcenia hybrydowego lub zdalnego zasady ich prowadzenia będą podane oddzielnym komunikatem.

Informacje o ewentualnych zmianach funkcjonowania szkoły będą przekazywane uczniom i ich rodzicom przez wychowawcę za pośrednictwem dziennika elektronicznego Vulkan.

36. W przypadku zmian związanych z COVID -19 i pojawieniem się nowych wytycznych związanych z funkcjonowaniem szkoły w okresie pandemii, zapisy w regulaminie mogą ulec w zmianie.

—————————————————————————————————————

Jasna grafika z ilustracją o tematyce medycznej i tekstem obok: "Akcja informacyjna dotycząca szczepień dla dzieci i młodzieży od 12. roku życia i szczepimy się!"

Dlaczego warto się zaszczepić? 

Szczepionka to najlepszy sposób na przerwanie transmisji wirusa, a tym samym na powrót do życia, które znamy sprzed okresu pandemii. Zaszczepienie się jak największej liczby osób zwiększa szansę na trwały powrót do stacjonarnych zajęć w szkołach, placówkach i na uczelniach, wydarzeń kulturalnych czy spotkań rodzinnych i towarzyskich. Dzięki szczepionce możemy chronić nie tylko nas samych, ale także naszych najbliższych. 

Jak działa szczepionka? 

Szczepionka wyzwala w organizmie człowieka naturalną produkcję przeciwciał. Stymuluje także nasze komórki odpornościowe, aby chroniły nas przed zakażeniem COVID-19. Szczepionka jest darmowa i dobrowolna. 

https://cloud8k.edupage.org/cloud/eduresized_szczepienia_uczniow_w_wieku_12-18_lat_informacje_dla_szkol_i_placowek-plakat.png?z%3ALTv4WNX0EEOt6pCR5DR8N%2BbeetSQ5ERUsAYgv8FumBNA0NrEKLGxJEzwVOVajztk
Obrazek 2021-06-14 10:14:10

Harmonogram szczepień po wakacjach

Szczepienia będą odbywały się według następującego harmonogramu:

•          I tydzień września (1.09-5.09) – tydzień informacyjny – lekcje wychowawcze i spotkania z rodzicami o charakterze informacyjno-edukacyjnym,

•          II tydzień września (6.09-12.09 – tydzień przygotowania do szczepienia – zbieranie przez wychowawców zgód od rodziców i opiekunów prawnych na szczepienie dzieci,

•          III tydzień września (13.09-19.09) – tydzień szczepień.

Kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem osoby niepełnoletniej przeciw COVID-19
Kwestionariusz​_wstępnego​_wywiadu​_przesiewowego​_przed​_szczepieniem​_osoby​_niepełnoletniej​_przeciw​_COVID-19.pdf 0.57MB

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *